Reklamní sdělení
Veštenie Mágia Odrábanie Láskahttp://vestenie.pageride.comDlhoročná skúsenosť . Odpíšem každému. Ak máme cieľ , spoločne ho dosiahneme
Hokejové Kralupyhttps://www.hokejovekralupy.czJedno město, jeden tým. Pojďme se spojit!
Oblíbená kosmetikahttps://www.faberlickatalog.czVýrobky šetrné k pokožce, které si zamiluješ. Neváhej ! DÁREK pro tebe 820 Kč ! Na tvůj nákup !

  KRONIKA

19.12. - zdobení stromečku Jihlava

V sobotu 19.12.2020 jsme se sešli před klubovnou Vlčat na Bezručově ulici ve složení Amálka, Viki, Verča, Elinka, Max, Vojta a Anička, za vedoucí pak Jiřka, Petr a Pepíno. Autobusem jsem dojeli do A.Dola, a vyrazili do blízkého lesa najít ten nejlepší stromeček, který nazdobíme. Po cestě jsme našli spousty stop lesní zvěře, které děti již celkem bez problémů poznávají. Po nazdobení stromečku proběhla svačina, nějaké hry a každé dítko od nás dostalo dárek v podobě notýsku. Myslím, že jsem si to všichni užili a teď už se můžeme těšit na Ježíška. Ahoj v příštím roce :)

zdobeni stromecku

 

17.12.2020 - vánoční schůzka Olší

Sotva jsme minulý týden začali znovu chodit na schůzky, už je před námi poslední schůzka v tomto kalendářním roce. Navíc epidemiologická situace se stále zhoršuje a kdo ví, jak to s námi bude v novém roce. Tentokrát jsme se sešli v těchto počtech: mravenci - Rozárka K., Rozárka V., Julinka, Máťa a Stázinka, (Pepík), lišáci: Tobík, Vašík, Tomášek, František, Rostík a Hynek a veverky: Baruška, Ellinka a Nikolka. Schůzku jsme začali ozdobením malého umělého stromečku. Děti se do toho daly s vervou a tak za chviličku už stromeček byl nazdobený a rozsvícený. Pak si každý vybral svou skořápku a svíčku a vyrobili jsme si lodičky. Ty jsme poté pouštěli v hlubší pánvi. To děti moc bavilo a každý nakonec měl alespoň tři lodičky - prostě jedna nikdy nestačí. V mezičasech jsme uzobávali cukroví, taky slaňáky a taky nějaké to ovoce a zeleninu. Kdo chtěl vědět jak na tom v novém roce bude, rozkrojil si jablíčko a já můžu říct, že alespoň půlka z nás bude v novém roce zdravých. :) a ta druhá půlka jablíčko nerozkrajovala, aby jste si nemysleli, že měli křížek. A protože se čas nachýlil, odebrali jsem se před úřad, kde jsme prskali prskavky, na to se děti těšily moc a zase, kdo neměl alespoň tři, jako by tam nebyl. Následovalo zpívání koled, především rolničky, rolničky a pak už jsme se přesunuli zpátky na úřad. Zde na nás pod stromečkem čekala hromada dárků od vlčkovského ježíška. Byly zde notýsky, oddílová trička i čepice, knížky, tripexeso i kartičky s ptáky. Děti si hnedka vzali své notýsky a začali si je různě zdobit a malovat a na úřadě bylo najednou téměř hromové ticho. Musím říct, že mi zde bylo moc krásně a už se těším, až příští týden vyrazíme na štědrý den zdobit stromeček. 

 

8.10.2020 - 1. schůzka Vlčků Brtnice/Jihlava

Na táboře jsme se dohodli, že se i nadále chceme sházet a prohlubovat naše znalosti a dovednosti stejně jako Bára se Vlčky s Olší a proto vznikla odnož oddílu, která bude působit v Brtnici a Jihlavě. 1. schůzka proběhla 8.10. v Brtnici a krom Vikči, Verči, Elinky a Aničky, které již byly na táboře, jsem mezi sebou přivítali ještě Amálku, Maxe a Jirku. Vojta měl fotbal, tak se k nám přidal až později. Schůzka proběhla v režimu seznamování, řekli jsme si kdo co ví o lesních zvířatech a zahráli si i nějaké hry.

 

 

10.12.2020 – opékání buřtů

Hurá, hurá, hurá – konečně po víc než dvou měsících se můžeme sejít a podniknout něco vlčkovského. Je pravda, že můžeme jenom ven, protože 10lidí uvnitř bychom naplnili víc než dvakrát, ale my vyrážíme ven i přes nepřízeň počasí. To nám opravdu nepřeje, do tří hodin je relativně dobře, ale poté už začíná mrholit. I přes to všechno se scházíme v neuvěřitelných počtech – mravenci: Julinka, Natálka, Máťa, Stázinka, Rozárka, Áďa a všichni držte se Pepík (kterému mu byl pouhý jeden týden a byl to tak nejmladší vlček na schůzce vůbec), lišáci: Vašík, Jáchym, Kryštof, František, Tomášek, Rostík a Nikolas, veverky: Barča, Ellinka a Nikolka. Déšť nás nezastavuje a vyrážíme na kameňák, kde rozděláváme oheň a rodiče opékají buřty a děti si užívají volnosti v lese. Na jídlo se přesouváme do boudy, kde šero řešíme baterkami v mobilních telefonech. Musím uznat, že dát si takhle špekáček 10.12. má své kouzlo. Po jídle děti opět mizí v lese a my je už téměř ve tmě nemůže dostat zpátky na úřad. A to musím podotknout, že v tuhle chvíli už hustě prší. Naštěstí děti mají zimní oblečení a kombinézy, které nepromoknou. Na úřadě zůstávají některé děti a jiné odjíždí už domů. Děti hned malují a opět stejný problém, nemůžeme je dostat domů…..není se čemu divit, po dvou měsících…. Slibuju jim na příště vánoční schůzku a poté se už opravdu rozloučíme.

 

 

1.10.2020 – stromy

Září uteklo jako voda a je tu říjen a naše první říjnová schůzka. Krom schůzek jsme měli na konec října a začátek podzimních prázdnin naplánovanou další výpravu na srub. Minule jsme si to moc užili a tak jsme si to chtěli co nevidět zopakovat. Vše se ale nakonec vyvinulo úplně jinak. Teď ale zpátky ke schůzce. Říkala jsem si, že bude škaredé počasí a tak si na úřadě vyrobíme draky a půjdeme je nějakou další schůzku pouštět, ale počasí bylo naopak moc hezké a tak jsem své plány musela přehodnotit. Sešli jsme se v těchto počtech – mravenci: Julinka, Máťa, Stázinka, Rozárka, lišáci: Vašek, František, Rostík, Míša B., Míša, Nikolas a Hynek, veverky: Barča, Ella, Emička a Nikolka. Hned co se nám povedlo se sejít jsme vyrazili k Horálkům na sběr kaštanů. Zde Ondra vylezl na kaštan a několikrát zatřásl a tak bylo hned co sbírat. A děti začaly připomínat mravenečky, kteří hledají v trávě perličky. Taška se začala po chviličce plnit kaštany. Musím děti pochválit, v trávě snad nezůstal jediný kaštan. To budou mít zvířátka v zimě radost. Potom jsme se přesunuli na sportovní hřiště a zde si zahráli několik her. Závěr schůzky už jsme strávili na úřadě, kde jsme podle větví poznávali snad všechny naše stromy a keře (jen Olše a Jilm chyběly….je pravda, co by dělala Olše na Olší ). Děti měly za úkol přiřaďovat lístečky k příslušným větvičkám a musím je opět pochválit, i takový akát, jasan nebo třeba hloh nakonec určily. Myslím, že i někteří dospělí koukali, jak jim to šlo. V šest hodin jsme se rozloučili a nikoho by ani ve snu nenapadlo, že se uvidíme až po víc než dvou měsících. Další schůzku jsem musela zrušit, jelikož jsem měla holky v karanténě a všechny další naše akce – schůzky i výpravu na srub už zrušila vládní opatření. Je to letos opravdu zvláštní rok, kdy se musíme vyrovnat s nemožností se scházet a podnikat spolu dobrodružství. My se ale nedáme a vydržíme!

 

 

24.9.2020 – lanové hřiště

První schůzka po výpravě byla pochopitelně plná dojmů a zážitků z uplynulé výpravy. Děti byly rozjívené a venku bylo stále příznivé počasí a tak jsme mohli vyrazit ven. Tentokrát jsem dala na přání dětí, které nezvolily nic jiného než lanové hřiště. Sešli jsme se v hojném počtu, mravenci: Julinka, Máťa, Stázinka a Natálka, lišáci: Vašík, Tobík, Filda, Tomášek, Rostík, Míša B., Míša, Nikolas a Hynek, veverky: Barča, Ellinka, Emička a Nikolka. Je pravda, že nám trvalo poměrně dlouhou dobu než jsme se sešli, což je trošku nešvar letošního roku, sraz je o půl páté a stejně dřív než ve třičtvrtě nevyrazíme. Budeme muset na tom zapracovat, jelikož na schůzku máme hodinu a půl a takto se zbytečně připravujeme o čas. Po cestě jsme si opakovali různé věci, jako jsou především stromy a rostliny a taky houby. Děti byly plné energie a tak jsme na lanovém hřišti zvolili nejprve běhací rybičky rybičky pojďte domů, následovaly další hry a úkoly. Nejvíce se dětem líbilo, když mě mohly trefovat šiškami . Poté si někdo užíval lanových překážek a někdo si zahrál na schovávanou. A jelikož už byl závěr září, pomalu se začalo v lese smrákat. Vypravili jsme se tedy zpět, kdy jsme si po cestě zopakovali signály tichou poštou. Na úřadě jsme si ještě připomněli, že v neděli nás čeká Olešský desetiboj. Pak už jsme se museli rozloučit. Bohužel epidemiologická situace se zhoršovala a po poradě se starostou obce musel být desetiboj zrušen a už podruhé přesunut na neurčito. My ale vydržíme a snad na jaře se desetiboje dočkáme.

 

18. – 20.9.2020 – výprava na srub

Hned v září jsme naplánovali výpravu na srub. Po pravdě se nám po tábořišti moc stýskalo a těšili jsme se na víkend s kamarády, i s těmi, co s námi na Olší na schůzky pravidelně nejezdí. Sešli jsme se v následujícím pořadí, vlčci Olší: Barča, Ellinka, Julinka, Vašík, František, Stázinka, Rostík, Nikolka, Rozárka a Bára, Rampa a Lenka, vlčci Jihlava: Vojtíšek, Verča, Natálka, Ellinka, Anička, Pepíno, Jířa a Petr. A pak vlčci a další kamarádi, kteří s námi na schůzky pravidelně nejezdí, ale rádi se přidají na oddílové akce, přijeli Brňáci Miška, Dáša, Kubík a Ivča a pak Julča s Kubou a ani vedoucí tábora Kočka nechyběla. Někdo přijel v pátek, někdo až v sobotu, někdo v sobotu odjel a někdo až v neděli, to ale není důležité a vypsání by trvalo půl stránky. Důležité je, že jsme se v dobré náladě sešli v pátek odpoledne na srubu. První na místě byly holky z Brna, pochopitelně, mají to nejdál následovaly je Bára a holky a až poté konečně dorazila Jířa s dětma a klíčema My si čas na klíče krátili sbíráním hub, které byly doslova na každém kroku. Hned jak to šlo, otevřela se brána a pak už i srub. Připravovali jsme ležení, děti běhaly po okolí a i na dřevo jsme stihly dojít. K večeři jsme si opekly buřty a jen co se setmělo, zahnali jsme děti do postele. Pohádka nesměla chybět a ani o písničku děti ochuzené nebyly. Pak následovala rada dospělých a večerní posezení a klábosení. Ráno vstávali první jihlavští vlčci a tak se s Jířou postarali o výbornou snídani – chleba s marmeládou. Po nezbytné ranní hygieně a snídani, jsme vyrazili na dřevo a poté už jsme rozděleni do dvou skupit – jihlavská a olešská – vyrazili na šipkovanou s úkoly. První volila trasu jihlavská skupina a musím říct, že se toho vůbec nebála. Terén byl velice náročný, řekla bych, že místy až drsný, kdy jsem obdivovala těhotnou Lenku, že zvládá v tomhle terénu s břichem vůbec jít a taky jsem obdivovala děti, že vůbec dokáží nějaké šipky objevit. Dokonce i nějaké úkoly jsme splnili, ale je fakt, že pak jsme sešli ze značené cesty a došli jsme k toulákům, kde jsme chtěli zkusit najít šipky na cestě. Za boudou ale čekala druhá skupina a tak jsme věděli, že jsme u cíle. U touláků jsme posvačili a role si pro změnu vyměnili. Snažili jsme se šipky dělat velké a čitelné, aby se už bloudění neopakovalo. Děti to bavilo a tak připravily spoustu úkolů, jako jít po čtyřech, nasbírat šišky, šiškami trefovat Petra….a tak…..Aby jste si nemysleli, Petr u touláků hodil Dášu do potoka a ona se musela i s Miškou vrátit zpět, tak jsme mu to chtěli trošku oplatit! Po návratu na srub byl výborný oběd – sekaná se sýrem a brambory. Následoval polední klid, který každý vyplnil jinou činností, někdo odpočíval, někdo střílel lukem, jiní vegetili na louce. Po obědě se k nám přidal ještě Maty, vnouček Julči. Odpoledne následovala bojová hra v severáku – boj o vlajky. Úkolem bylo získat z vytyčeného prostoru všechny vlajky a nenechat se chytit. Jednou útočily děti na dospěláky, jindy dospěláci na děti. Vše se několikrát opakovala a já jsem si říkala, že nevím, kdo večer odpadne dřív! Po svačině totiž následovala příprava na Olešský desetiboj, který nás za týden čekal. Pro děti bylo připraveno sedm disciplín (běhání jsme záměrně vynechali, protože si ho při sportu užily až až) – skok, vis, lehy/sedy, dřepy, hod, lukostřelba a hod na přesnost. U každé disciplíny byl dospělák a děti dostaly kartičky a jednotlivé disciplíny obcházely. Dočkali jsme se mnoha nečekaných výsledků, kdy i třeba malá Julinka udělala za minutu přes 30 lehů/sedů, Pepíno byl skvělý ve dřepech, Nikolka ve visu, no prostě, nebyl tu nikdo, kdo by v něčem nezabodoval. Dokonce i dospěláci se nechali vyhecovat a Petr se pustil do dřepování, kdy udělal 50 dřepů, no na Pepínových 100 neměl a Bára chtěla porazit Petra, tak dřepovala a dřepovala, což po téměř probdělé noci nebylo vůbec jednoduché, ale 49, 50,51,52….je to tam teď klidně může umřít, ale ne…..ona pokračovala až na 101, kdy se s klepajícími nohami sesunula (stehna cítila ještě týden po výpravě ) a aby toho nebylo málo přišla Jířa a vystřihla asi 130 dřepů a vypadalo to, že se ani moc nezadýchala….no co Petře….budeš muset ještě trénovat. Poté děti obdržely diplomy a někteří začali odjíždět. Pro ostatní byla nachystána večeře. Poté jsem si myslela, že děti odpadnou, ale ony neúnavně běhaly, střílely z luku a jinak si hrály, takže do pelechu jsme je museli zahánět. Po o poznání klidnější noci následoval budíček a klasický nedělní program, balení, úklid, jídlo a odjezd. Bára a Jířa ještě na místě zůstaly a šly s dětma na procházku na Janštejn a do severáku na houby, evidentně se jim domů vůbec nechtělo, a není divu!

 

17.9.2020 – druhá schůzka – oslava

Dnešního dne jsme měli na schůzku vyrazit na hřiště v obci a zasportovat si, zkusit si splnit nějakou zkoušku z odborky sportovce, ale vše bylo nakonec úplně jinak. Počasí ten den bylo opravdu hodně vrtkavé a tak chvilku bylo celkem hezky a chvilku lilo jako z konve. Takže jsme program přesunuli na úřad. A jelikož má v záři narozeniny Emička i Kubík Svátkovi, chtěli připravit pro vlčky malou oslavu. Maminka i s oběma oslavenci připravila na úřadě dobroty, ovoce, dort i dobré pití a tak přicházející vlčci se už nemohli dočkat. Dorazily i další nové tváře, tak doufám, že se jim s námi bude líbit. Mravenci: Julinka, Stázinka a Máťa, lišáci: Kubík, Rostík, Míša, Fratišek, Vašík a nováčci Míša a Nikolas, veverky: Baruška, Ellinka, Emička, Nikolka a nová posila Maruška. Schůzku jsme začaly oslavou, protože děti by se stejně na nic jiného nesoustředili. Zazpívali jsme písničku hodně štěstí zdraví a předali drobné dárky. Pak už Emička rozdala dort a děti jedly, pily a bavily se. Po nějaké chvíli jsem začala lehce s opakováním z minula. Natrhala jsem si do košíčku pár hub (mezi nimi i mochomůrku či holubinku) a zkoušela jsem, jestli si děti něco pamatují. Musím je pochválit, protože věděly vše a tak jsem zařadila i poznávání fotografií, poté i zvířat a rostlin. Po tomto opáčku jsem se ptala, zda si pamatují, co je potřeba si sbalit na schůzku, co na jednodenní výpravu a co na výpravu na celý víkend. Sem tam si někdo přibalil něco, co zase tak úplně nepotřeboval, ale ve směs to bylo vše dobře. Dokonce si i pamatovali, co je KPZtka a co v ní má být a hned to pohotově vysvětlovali novým členům. Pak jsem všem připomněla, že zítra odjíždíme na výpravu na srub, a že se na všechny moc těšíme. Bylo vidět, že natěšená nejsem sama, že jsou natěšené i děti a i někteří rodiče. Venku se mezitím udělalo hezky a tak jsme posledních dvacet minut strávili venku za úřadem, kdy jsme novým členům ukazovali naše oddílové signály nástup -. a schovat se … Po prvé tápali i ostřílení táborníci, když jsme vše ale zopakovali po třetí, to by jste koukali, jak všichni věděli co mají dělat. Kdyby si nenachýlil čas konce, možná bychom tam běhali ještě teď.

 

10.9.2020 – první schůzka – houby

Konečně je to tady, je po prázdninách a my se můžeme opět scházet k naší činnosti. A jelikož je podzim, houbařská sezóna je v plném proudu, jen na čase si zopakovat houby. Ještě před schůzkou vyrážím na obhlídku okolí a nacházím nemalé množství hub – křemenáče, kozáky, praváky, ale i bedly, hřiby hnědé, mochomůrku červenou a taky mnoho dalších. Letos jsme začátek schůzky prodloužili až na 16:30, aby stíhala i Emička, která před tím ještě chodí na florbal. Hned na první schůzku se nás sešlo dost, mravenečci: Julinka, Natálka, Máťa, Stázinka a i Rozárka K., lišáci: Tobík, Vašík, Filda, Frata, Rostík a Tomášek, veverky: Barunka, Ellinka, Emička a Nikolka. Na začátku jsme si řekli, co je dobré mít na houbaření na sobě a proč a také do čeho houby sbíráme a do čeho ne. Zopakovali jsme si také, jak se v lese chováme, a že houby které neznáme, nesbíráme, ale ani do nich nekopeme. Šli jsme stejně jako loni, cestou kolem hřiště, kdy už u posledních chalup v ulici, jsme našli první kozáky a křemenáče, u křemenáčů byla cedulka, „to jsou naše houby na našem pozemku“, té jsme se zasmáli a pokračovali ke kontejneru a dále k rybníkům Na Bejkovci. Lísek pod kontejnerem byl z pravé strany plný hub a našli jsme od hadovky počínaje po praváky konče. Jen na hrázi rybníků na nás čekalo nemilé překvapení. Hříbky, které tu ještě před hodinou rostly, někdo stihl posbírat, a tak tu na nás čekala jen hromada odkrojků. Ale vlčci i přes tohle všechno našli dva zapomenuté praváky a nejmíň dva kozáky. Pak ještě zaběhnout na rožek pro bedly a zase pěkně s úlovkem zpátky na úřad. Časově jsme to měli tak tak, na úřadě ještě houby hezky rozdělit a pak už byl čas se rozloučit.

 

 

27.7. - 8.8.2020 - odjezd směr divoký západ hledat zlato :)


Naše 31. schůzka

Je tu další týden a další schůzka, tentokrát s vyhlídkou nestálého počasí. Je červen a jeden by očekával, že bude venku příjemně teplo a bude svítit sluníčko. Ale opak je pravdou, stejně jako loni nám počasí moc nepřeje. Nám to ale nevadí a i přes to se scházíme v těchto počtech - mravenci - Julinka, Natálka, Máťa a Stázinka, veverky - Ellinka, Baruška a Nikolka, lišáci - Tobík, Filda, Vašík, František, Tomášek, Rostík a Hyneček. Jelikož ze začátku nepršelo, tak jsme vyrazili na hřiště, kde jsme hráli různé hry, hru na čísla, hru, kdy vlčci vybíhali pro šátek, vždy, když znali odpověď na zadanou otázku. A také jsme si zahráli novou hru na smradláka. Musím říct, že Tobík nehledě na to, že měl mít klidový režim ohledně kotníku, běhal i přes všechno okřikování jak drak :) Všichni ostatní mě opět dokázali překvapit, jelikož znali odpovědi na všechny moje otázky. Po nějaké době začalo pršet a museli jsme se urychleně přesunout zpátky na úřad. Tam jsme si posedali a já jsem dětem řekla něco málo o výpravě, která proběhla, o tom, jak nyní musí doma pomáhat a za to budou dostavat čárky na kartičku, na táboře se čárky změní na dolary. Také jsem dětem řekla, že na tábor si musí obstarat kostým na téma divoký západ. Poté jsme si začali vyprávět o KPZtce - krabičce poslední záchrany, co v ní má být, zahráli jsme si kimovku, zda si děti pamatují, co v ní bylo a pak si každý namaloval obrázek svojí KPZtky. Než jsme se nadáli už byl konec schůzky, slíbila jsem dětem, že kdo mi příště donese ukázat svou KPZtku, dostane do bodování hned 4 smajlíky. Tak jsem zvědavá, kdo se příště pochlapí :)

 


Výprava na srub - 30.5.2020

Z víkendové výpravy se nakonec kvůli koronaviru a také kvůli předělávání kamen stala pouze výprava jednodenní. Na místo jsem přijela s Julinkou, Baruškou a Ellinkou již v 8:30 hod. a postupně vše připravila na příjezd ostatních. Hlavně bylo vzhledem k nízké teplotě, potřeba rozdělat oheň v krbu. Postupně přijížděli ostatní - Jířa, Verunka, Vojtík, Pepa, Stáňa, Tinka, Milan, Sofinka, Petr, Viktorka, Annička a Elinka, Sofinka a Tobík, Julča a Kuba a Daník, Rampa, Rostík, Nikolka, babi Andrea, Bára, Jarda i Nelinka, Lenka a Fratišek se Stázinkou, Dana a Máťa a Vašík, i Dáša, Víťa, Míša a Tomášek, Ivana, Ondra, Dominik a Kubík a přijel i Ondra a Míša a nechyběla ani hlavní vedoucí Lenka. No nebylo nás málo a to nás na tábor bude ještě o 6 lidí více, na akci totiž nemola dorazit Emička se sestřenicí Eliškou a taky všichni Horálkovi. Po seznámení se, jsme si prošli tábořiště a ukázali, kde co máme. V táborovém kruhu jsme se znovu představili a něco málo o sobě řekli. Po svačině jsme již začali hrát seznamovací hry. Kdy největší úspěch měla hra na "smradláka", kdy si myslím, že se úplně prolomily ledy. Poté následoval oběd, výborný buřtguláš s chlebem a polední klid. Počasí bylo opravdu objednané a po celém propršeném týdnu konečně svítilo sluníčko. Po poledním klidu, nám na louce Stáňa přečetla dopis od svého kamaráda, a my se konečně dozvěděli téma letošní celotáborové hry:

"Milá Stanislavo, jak víš, rozhodl jsem se před dvěma lety vyrazit na dlouhou a strastiplnou cestu. Mé srdce dobrodruha a cestovatele mě v mé domovině neudrželo. Veškerý svůj majetek jsem prodal a našetřené nemalé úspory investoval do vybavení a na cestu na západ za moře. Cesta byla opravdu náročná a stála mě daleko více peněz, než jsem si myslel. Teď ale vím, že stála za to. Nemůžu najít ani ta správná slova, jak bych ti popsal zdejší krajinu, jsou zde nekonečné prérie, po kterých se prohání tisíce bizonů, husté lesy plné zvěře, nad kterými se tyčí vysoké hory, na jejichž vrcholcích sníh neroztává ani v létě. Divoký západ, je označení, který zdejší krajinu zcela vystihuje! Vlci, medvědi i jeleni, se zde pohybují tak běžně, že na ně narazíte téměř kdekoliv. Kam jen oko pohlédne je samá divočina a pustina. Výjimkou jsou zdejší obyvatelé - indiáni. Ty můžete vidět jak v horách, tak na prériích. Já jsem se naučil s nimi vycházet, ale jsou tu tací, kteří si myslí, že si k nim mohou dovolit všechno. Pak se přátelští indiáni mění v bojovníky a nikoho neušetří. Dost ale bylo povídání o zdejší krajině. Mám pro tebe důležitou zprávu! Je to úplná novinka a tak doufám, že se ti dopis dostane co nejdříve. V lednu letošního roku byl v oblasti zvané Kalifornie - mužem jménem James Marshall - při stavbě pily objeveno zlato. Zpráva o tomto objevu se šíří rychlostí blesku a už v tuto chvíli je zde tisíce hledačů zlata. Nejdříve se zlato dalo najít přímo na prérii, kde se povalovalo jako běžné kamení. V tuto chvíli se začíná s těžbou zlata přímo ze zlatonosných řek a potoků. Využil jsem svého vlivu a svých peněz a koupil jsem si půdu, na samé hranici Kalifornie. O tuto půdu neměl nikdo veliký zájem, protože sousedí s rozlehlým územím indiánů. Já ale věřím, že zde dokážu vybudovat malé město, a ze zdejších říček a potoků vyrýžuji nemalé množství zlata! Byl bych moc rád, kdyby si za mnou přijela a se vším mi pomohla. Tvůj elán a energie je nakažlivá! Pokud víš i o dalších osobách, v jejichž krvi koluje krev dobrodruhů, budu jenom rád! Zkuste nashromáždit dostatek peněz a vybavení na cestu a já se budu těšit na váš příjezd!!! Posílám ti několik valounů zlata, které jsem zde našel, jako důkaz toho, že mluvím pravdu!

Těším se na tebe, tvůj John Wain"

Jak několikrát při čtení zaznělo....je to hustý. Takže děti je potřeba našetřit nemalé peníze na cestu. Jak na to, každý vlček dostal malou kartičku, kam mu rodiče čárkou potvrdí jeho pracovní nasazení v domácnosti či škole. Například utře nádobí a dostane čárku na kartičku. Čárky se při vstupu na tábořiště změní v dolary, takže čím víc čárek, tím lepší, jelikož povolení a víza budou něco malé zlatokopy stát.

Po čtení jsem si zahráli tématickou bojovku na indiány a kovboje (na způsob hry letiště), kdy po hře byla jedna starana nadšených a neúnovaných dětí a druhá strana úplně vyřízených rodičů - indiánů. Ale co, hlavně že se všichni dobře bavili. Po svačině - tatrance s jablkem - jsme vyrazili všichni na procházku na Janštejn. Pak už bylo vono a každý ho vyplňoval jak chtěl. Mezi 16:00-17:00 hod. byl odjezd. Bylo to super, a myslím, že nejen já se už nemůžu dočkat léta!


Naše 30. schůzka - zvířata/rostliny

Konečně, po obrovské pauze jsme se mohli opět sejít všichni společně na naší schůzce. Doufám, že taková to vynucená pauza nás potkala pouze letos, a že něčemu obdobnému již nebudeme muset čelit. Jsem ale ráda, že i během této pauzy vlčci pracovali a nenechali se zlomit! První schůzka po koronavirové pauze se nesla v duchu zvířátek a rostlin a to hlavně díky nové hře Multi trio, kterou jsem pro Vlčky pořídila. Sešli jsme se v těchto počtech, mravenci: Julinka a Máťa, veverky: Baruška, Ellinka a Emička a lišáci: Vašík, Hyneček, Rostík a Kuba. Než jsme se sešly, tak děti využily chvíli času pro malování a omalovávání a pak už jsme se pustili do hraní/učení. Hra, kterou jsem pořídila, má mnoho varient, a my ani zdaleka všechny nezkusili. Než jsme ale začali hrát, rozdělili jsme se na kluky (všichni kluci kromě Kubíka) a pak holky (s Kubíkem). První soutěž spočívala v tom, kdo nejrychleji pozná ukazovanou kartičku (zvíře, rostlina, strom, mapová či pochodová značka), byla jsem úplně v šoku, jak rychle a nahlas dokáží děti křičet správné odpovědi :) Nakonec zvítězily v této soutěži holky a my mohli pokračovat. Herní kartičky jsme rozmístili na stůl v kruhu a každý házel kostkou, padlo mu nějaké číslo a o tolik v kruhu postoupil, pokud správně pojmenoval danou kartičku (zvíře nebo rostlina) získal ji pro sebe. Dětem to šlo, i když ne vždy se trefily, ale například Máťa správnou odpověď - zvonek - na kytičku - řekl tak automaticky, že mi spadla brada :) Tato hra byla více méně vyrovnaná. Poté každý vlček dostal loto kartu se 6 obrázky a já jsem tyto karty schovala někde po "klubovně", každý měl za úkol tyto kartičky co nejdříve najít. V této soutěži exceloval Kubík. Pak už jsem nechala dětem prostor pro malování a tvoření. Myslím, že jsme si to dnes užili!

 

Hurá!!!

Konečně, ještě poslední týden a budeme se moct zase scházet všichni společně na našich schůzkách. Vlčci chtěla bych vám moc poděkovat, že jste plnily úkoly, co jsem vymyslela a chtěla bych poděkovat i rodičům! Věřím, že teď už bude vše jednodušší :) Pro všechny, 30.5. proběhne jedodenní výprava na srub a úvod k celotáborové hře! Tento týden nás čeká týden ve znamení odbornosti SPORTOVEC!

Úkoly pro tento týden - 19.5.-28.5.2020 - sportovec

Znalostní úkol: V našich odbornostech a dovednostech máme odborku sportovec, většina z vás už má 1st. splněný, co takhle zkusit splnit alespoň 10 úkolů ze st. 2?

 Výtvarný úkol: Nakresli svůj nejoblíbenější sport!

Manuální úkol: Pomocí barevných papírů - vystříhaných do geometrických tvarů - na bílý papír vytvoř symbol pro nějaký sport. - viz obrázek

Foto úkol: Vyfotíš někoho jak sportuje, nebo vyfotí někdo tebe při sportování?

Sportovní úkol: Už jsme za dobu karantény udělali mnoho sportovních úkolů a tak zkusím najít něco, co jsme nedělali...vynechali jsme úplně úkoly plavací a potápěcí, vím, že ani to teď ještě nemůžeme pořádně realizovat, ale co zkusit, jak dlouho vydržíš bez vzduchu, taková malá příprava na potápění.

Výzva týdne: Vydržíš ve visu na tyči víc, než 30 s nebo dokonce více než 60 s ???

 

Začíná květen

a já pokaždé, když píšu nové úkoly na nový týden na naše stránky doufám, že je to naposledy a že už se příště uvidíme na našich schůzkách společně. Zatím to tak ale nevypadá, jelikož můžeme tvořit skupinku pouze 10 osob, a když pominu nás 4, tak už by vás moc přijít nemohlo :( tak počkáme, protože zatím s ohledem na nástup do práce nejsem schopná, udělat více než jednu schůzku za týden. Ale věřím, že to vydržíme, a že už vše nebude trvat moc dlouho. Minulý týden byl ve znamení mapy a šifer, jsem ráda, že se plno z vás vypravilo hledat sladkou odměnu, někdo jel na kole, někdo autem a jiní pěšky. I tento týden se hodně sportovalo a taky se luštili a psali zprávy v morseovce. Moc děkuji za krásné fotky, které mi posíláte. Tento týden budeme věnovat odbornosti táborník. Už se těším, jak se vám povede v jednotlivých úkolech.

Úkoly pro tento týden - 1.-7.5.2020 - táborník

Znalostní úkol: K táboření neodmyslitelně patří vaření a příprava pokrmů v přírodě, když jsme měli v zimě schůzku a měli jste si připravit sami svačinu a ovocný špíz, šlo vám to přímo úžasně, zkuste tento týden taky pomoct něco připravit k jídlu, někdo si zvládne nachystat sám snídani nebo svačinu, nebo udělat třeba pomazánku, jiný už zvládne třeba oškrábat brambory nebo dokonce pomoct mamince uvařit oběd. V našich odborkách je vaření věnováno hodně úkolů a vy si je určitě bez problémů můžete splnit.

Výtvarný úkol: Zkus na papír namalovat, co všechno patří do KPZ (nevíš co to je KPZ a co do ní patří? zkus se podívat do knížečky Zápisník mladého zálesáka)

Manuální úkol: Zvládneš sám bez pomoci sbalit svůj spacák?

Foto úkol: Nenajdeš mezi svými fotkami nějakou z táboření ve stanu nebo třeba pod širákem?

Sportovní úkol: Zvládneš "dobýt" nějaký pořádný vrch v okolí? Schváleně, kdo vyleze na největší kopec, vrch či horu :)

Výzva týdne: Vlčci, kdo z vás zvládne tento týden přespat mimo domov bez svých rodičů (u kamaráda, babičky, tety...)

 

Ahoj všichni,

nevím jak vám, ale mě už to samotnou doma teda vůbec nebaví. Vždyť mě moc potěší, když vidím vaše fotky a nebo čtu vaše příspěvky a vidím, že nezahálíte a plníte týdenní úkoly. Pevně věřím, že se již opatření uvolní a budeme se moct sejít na schůzku a užít si to všechno společně. Malá informace pro rodiče, koncem května měla proběhnout víkendová výprava na srub, kde měl proběhnout předúvod k táborové hře. Pokud uvloní opatření, proběhne akce jen v sobotu 30.5. jako jednodenní výprava na srub, v případě, že se opatření uvolní až v červnu, bude zvolen náhradní termín. Červnový desetiboj jsme se po zvážení rozhodli přesunout na měsíc září, jelikož na tuto akci byla loni obrovská účast. Nebojte, určitě o desetiboj nepřijdete!

Úkoly pro tento týden - 24.-30.4.2020 - mapa/šifry

Znalostní úkol: Domluvíš se a vyrazíš s někým na šipkovanou??? Zrovna to je jedna z činností, kterou můžeme v nouzovém stavu podniknout :) Takže procvičte si pochodové značky, a pokud by někdo chtěl, my jsme k dispozici :) (buď šipky připravíme nebo po nějakých rádi vyrazíme)

Výtvarný úkol: Zvládneš sám namalovat mapu? Může to být mapa třeba k pokladu, podmínka je, že na mapě by měl být vyznačen les, vodní plocha, skála a zkuste přidat jednu mapovou značku :)

Manuální úkol: Napíšeš pro ostatní vzkaz v morseovce?

Foto úkol: Kdo vyfotí nejhezčí fotku z plnění úkolů pro tento týden?

Sportovní úkol: Kolik zvládneš udělat za 2 min. lehů/sedů? (pokusů může být několik, počítá se ten nejzdařilejší za týden).

Výzva týdne: zvládneš rozluštit morseovku a dle mapy najít odměnu?

 

Zdravím všechny Vlčky!

Ahoj, ahoj a ahoj!!! Nevím jak vám, ale mě už je to doma teda neskutečně dlouhé, ne že bych se nudila a neměla co dělat, ale chybí mi naše čtvrtky i akce co jsme měli podniknout a co nás čekaly. Když je venku hezky, a musím říct, že je to naštěstí dost často, snažíme se plnit úkoly do Vlčka, co jsou na daný týden. Ale ještě se nám nikdy nepodařilo splnit úkoly všechny J Jsem ráda, že úkoly nás plní víc a moc děkuji všem za krásné fotky co posíláte. Tomášek s Natálkou malovali, chystali Velikonoční výzdobu i kraslice, Vojtíšek s Verunkou taky nezahálí a zdobili kraslice, pletli pomlázku i trávili čas venku. Mamka a tatínek Rozárky se na Velikonoční pondělí pěkně osvěžili v Hadravě, kluci Mikuláš a Honzík poslali vymrskání, alespoň na dálku. Emička s Kubíkem pekli, vařili i trávili hodně času venku. Rostík, Nikolka i Rozárka taky nezahálí a poslali nám krásnou velikonoční fotku. I Hyneček doma má krásnou výzdobu a místo chození najezdil na kole neskutečně kilometrů. A určitě i ostatní, se kterými nejsem v kontaktu nezahálí. Podle posledních zpráv by snad měli být tábory otevřené, takže pomalu začínáme dělat na tom našem. Jsem ráda, že se nám pomalu vrací vaše táborové přihlášky J Kdo ji prosím neodevzdal a plánuje s námi jet, prosím pošle nebo doručte ji do konce dubna.


Úkoly pro tento týden - 16.-23.4.2020 - zvířata

Znalostní úkol: Tento týden budete mít za úkol ve svém okolí nebo při procházkách najít, alespoň 3 stopy pobytu zvířat (krtinec, rozrytá louka, díra ve stromu od strakapouda, ohryzaná šiška od veverky…)

Výtvarný úkol: Namaluj, vybarvuj nebo vyrob své nejoblíbenější zvířátko z lesa! 

 Manuální úkol: Vyraž na procházku a při ní zkus někde nějaké zvířátko nakrmit, můžeš donést nějakou dobrotu domácím zvířátkům v ohradě, nakrmit pečivem třeba kačeny nebo ryby v rybníku, nebo se alespoň postarej o svého domácího mazlíčka.

Foto úkol: Zvládne někdo z vás vyfotit volně žijící zvíře? (labuť, kačeny, broučky, motýl nebo snad něco většího?)

Sportovní úkol: Tento týden vyražte na kolo a zkuste se pochlubit, kolik km jste za týden najezdili!
Výzva týdne: Zkus se doma vyspat místo v posteli, třeba na karimatce a ve spacáku na zemi v pokoji J

 

Karanténa stále trvá!

Ahoj, ahoj, ahoj! Karanténa stále trvá a já věřím, že už to nebude na dlouho. Jsem pyšná na všechny vlčky i na všechny rodiče, že to všechno zvládáte, a že se nevzdáváte, sama za sebe vím, že to není vždy úplně jednoduché :) Věřím, že venku nás čekají krásné slunečné dny a budeme moci vyrazit do přírody. Minulý týden jsme věnovyli péči o životní prostředí, odpadkům i třídění. Vím, že někteří vlčci nelenili a zapojili se s námi do obvyklých týdenních úkolů a vy se můžete podívat na fotografie, jak se jim dařilo. Tento týden se budeme především věnovat blížícím se Velikonocům, takže úkoly protáhneme až do Velikonočního pondělí, které bude mít letos bohužel dost netradiční průběh. Kvůli karanténě musíme zrušit tradiční velikonoční tvoření, ale věřím, že si každý doma něco vytvoříme a malou inspiraci najdete ve fotkách pod textem.

Téma týdne (2.4.-13.4.2020): Veselé Velikonoce!

sportovní úkol: ujdšte během těchto 12 dnů během procházek alespoň 6 km (jednotlivé procházky se mohou sčítat), schváleně, kdo nachodíte nejvíce!

výtvarný úkol: nakreslete/namalujte na papír formátu A4, co nejhezčí velikonoční kraslici, už teď se těším na vaše výtvory

Manuální úkol: k Velikonocům patří neodmyslitelně zdobení kraslic a pletení pomlásky. Zkuste tedy i vy vyzdobit alespoň jednu velikonoční kraslici, holky můžete jí pak třeba v pondělí dát tatínkovi nebo dědečkovi. Technik na zdobení velikonočních kraslic je fůra, ať už jde o zdobení vajec voskem, barvení, barvení v cibuli, kdy použijeme různé lístky, zdobení košilkami, obtisky, bavlnkami i kořením, ale i třeba ubrouskovou technikou, co si vyberete vy??? No a pokud kluci nebudou chtít zdobit vajíčka, mohou uplést pomlásku, může být z 8 nebo 9 proutků a určitě se najde doma někdo, koho můžete v pondělí vyšupat!

 foto úkol: kdo vyfotí nějakou Velikonoční výzdobu???

znalostní úkol: během procházek v přírodě, kdy budete plnit sportovní úkol zkuste najít následující věci z přiloženého seznamu.

výzva týdne: Venku už má být moc hezké počasí, zkusíme si během následujícíh dní opéci špekáček? První a zároveň poslední co jsem letos měla, byl s vámi na kameňáku při naší poslední schůzce! A pokud někdo nemá kde, využijte kameňák a pokud budete chtít i zázemí boudy, stačí se domluvit a vyzvednout si tady klíče. My tam pravidelně docházíme a děti se tam neskutečně vyřádí.

Už se moc těším na vaše fotky!!!

 

Karanténa pokračuje!

Týden je za námi a konec karantény je v nedohlednu, bohužel v Telči máme již touhle dobou několik potvrzených případů koronaviru a tak je potřeba opravdu vydržet! Minulý týden bylo téma rostliny-jaro je tu. Nevím jak ostatní, my jsme některé úkoly splnily. A vím, že jsme nebyly jediné. Vím že Rostík s Nikolkou sázeli semínka, Hyneček sbíral předměty do plata od vajíček a třeba Vašík s Máťou ráno cvičili rozcvičku :) Někteří šili tolik potřebné roušky, jako třeba Svátkovi či Krejčovi. Můžete se ostatně podívat na fotografie. I tento týden nás čeká několik úkolů, a kdo bude chtít, může si je splnit, ale určitě to není žádná povinnost :)

Téma týdne (27.3-2.4.2020): Životní prostředí

sportovní úkol: ve zdravém těle zdraví duch, zkuste během celého týdne (pěkně postupně a můžete sčítat - 1.den 20, 2.den 50....) nadřepovat 250 dřepů, zvládne to někdo???

výtvarný úkol: zkuste využít k nějakému výtvoru předmět z domácnosti, který by se jinak musel vyhodit. Bude to taková výtvarná recyklace :)

manuální úkol: na jaře vždy probíhá úklid přírody i kolem silnic, letos kdo ví jak to všechno bude, když situace je taková jaká je, zkusme tedy při procházce přírodou posbírat to, co tam nemá co dělat, stačí malá taška nebo sáček.....každý zvednutý a vyhozený předmět má smysl!!! Taková Rozárka již sbírala tento týden!

 foto úkol: kdo vyfotí ten největší čurbes co našel v přírodě???

znalostní úkol: zkuste roztřídit do příslušných kontejnerů tyto odpady: PET lahev od limonády, zelená lahev od vína - nevratná, čirá sklenice od přesnídávky, krabice od mléka, ohryzek od jablka, plechovka a karton. (kontejner zelené, bílé, hnědé, oranžové, modré, žluté a černé/šedé barvy).

výzva týdne: pokuste se splnit nováčkovskou zkoušku MLČENÍ - vydrží někdo 1 hodinu bez jediného hlasitého zvuku???? Za den maximálně 3 pokusy! To jsem zvědavá, jak si s tím poradíte!!!

Už se moc těším na vaše fotky!!!

 

Karanténa

Ahojky Vlčci,
moc vás všechny zdravím a moc mě mrzí, že kvůli karanténě musíme zrušit naše čtvrteční schůzky a také některé akce co nás měly čekat. Doufám, že toto omezení brzo pomine a zase se uvidíme. Aby jste se úplně nenudili, rozhodla jsem se pro vás připravit na každý týden (pro nás od čtvrtka do čtvrtka) nějaké téma s úkoly a výzvami. Je jenom na vás, zda se k nám připojíte a budete plnit úkoly s námi. Byla bych moc ráda za fotky z činností nebo s vašimi výtvory, vždy po daném týdnu, bych je vyvěsila na internetu, aby jste viděli, jak se ostatním dařilo a mohli se pochlubit se svými výtvory. Nic z toho, co budeme dělat není domácí úkol a nemusíte to dělat, je to jen něco, čím si můžete zkrátit volnou chvíli a měli by jste to dělat s chutí :) Každý týden bude mít nějaké téma, stejně tak jako mají naše schůzky. Budou zde úkoly manuální, sportovní, výtvarné, znalostní, foto úkoly a vždy i nějaká ta výzva týdne či speciální úkol. Ani zde nemusíte plnit vše, ale můžete pokud chcete :). Budu se moc těšit na vaše fotky, a pokud by někdo chtěl, můžete napsat i třeba kroniku, za ten týden plnění různých úkolů, nebo nějaký ten váš zážitek. Ráda vše přidám na stránky :)

Takže téma týdne (19.3-26.3.2020): ROSTLINY - aneb jaro je tu

sportovní úkol: ve zdravém těle zdraví duch, zkuste i vy, hned ráno po probuzení zacvičit si kratičkou rozcvičku, schválně, kdo to vydrží celý týden! Je to taková malá příprava na tábor, takže VSTÁVAT A CVIČIT!!!

výtvarný úkol: zkuste namalovat, vyrobit, vystříhat a nalepit nějakou tu jarní kytičku, zvládnete to??? Už teď se těším na vaše výtvory!

manuální úkol: většina z vás si na úřadě zasela semínka různých rostlin, v tuto chvíli by měla být některá naklíčená a již by měly být vidět první rostlinky. Úkolem každého je, přesadit z květináčků jednotlivé rostlinky buď do samostatných kelímků, nebo do nějaké větší nádoby či truhlíku. Pokud jsou mezi vámi i tací, co nesázeli nic, zkuste si vy nějaké to semínko zasadit, nebojte, třeba i v obyčejné parice je jich spousta.

Foto úkol: vyfoť svou nejoblíbenější jarní kytičku

znalostní úkol: vyražte ven do přírody a pořádně se rozhlédněte kolem sebe, zkuste při procházce nasmírat do prázdného plata od vajíčka tyto věci: větvička kočiček, kamínek-křemen, smrková šiška, kousek březové kůry, větvička z borovice, větvička s jehnědy, šnečí ulita, kvítek sedmikrásky, vrbový proutek, mech (viz přiložené foto) - samosebou chápu, že po Telči se budou některé věci shánět těžko, tak vy Telčáci :) doplňte v případě potřeby o vlastní předměty.

výzva týdne: pokuste se splnit nováčkovskou zkoušku PEVNÁ VŮLE - vydržet týden bez sladkostí, televize, počítači či mobilu - zvládne to vůbec někdo???

Už se moc těším na vaše fotky!!!

 
Naše 29. schůzka - procházka a buřty

Dnešní schůzka připadla na jarní prázdniny a tak byla v mnohém výjimečná. Začínala již o hodinu dříve a čas konce nebyl vůbec dán. Tentokrát jsem si vymyslela, že vyrazíme na procházku po okolí a vše zakončíme opékáním špekáčků. Počasí bylo po propršené středě jak objednané. Nebe modré, svítí sluníčku, jen ten vítr je trošičku silnější. My se ale nedáme a scházíme se v netradičních počtech - mravenci: Julinka, Máťa a Stázinka, veverky: Baruška, Ellinka, Emička a Verunka, lišáci: Vojtík, Filda, Tobík, Kubík, Franta, Vašík, Hyňďa a za jestřábi i Sofinka. I maminky s námi tentokrát vyrazili a tak nás byla přímo banda, byla tu Jířa, Janča, Stáňa, Lenka, Lucka i Danča. Od úřadu jsme vyrazily směrem ke kontejneru a děti automaticky chtěly pokračovat na kameňák, ale já je tentokrát nechala jít po cestě, abychom se trošku prošly. Když jsme byly u Borovenského kopce tak jsme se u potoka podívaly na nádherně vykvetlé bledule. Následovalo společné foto u rozcestníku a pak už okolo Mašátových rybníků pozadu na kameňák. Poslední zastávka byla u liščí nory, které je jen kousek od naší boudy. Pak už jsme pokračovaly k boudě, kde jsme rozdělaly oheň, hlavní ohnivci byla Jířa a Stáňa, kterým se i přes nesnadný začátek podařilo oheň rozdělat. Všichni už netrpělivě čekaly, a proto první buřty, které chtěly děti jíst snad nebyly ani ohřáté, natož opečené. Když jsme se dosytosti nacpaly, tak se děti rozběhly po okolí a hrály si a my maminky jsme poseděly v klidu u ohně. Poté už jsme zavelely k odchodu. Myslela jsem, že schůzka skončila, ale my se plynule přesunuly na hřiště, kde zábava pokračovala a až poměrně pozdě jsme děti zahnaly do domovů. Jak kdyby někdo tušil, že další společná schůzka bude bůh ví kdy....

 

Naše 28. schůzka - rostliny

Už jsem jakž takž v pořádku a tak můžu převzít schůzky zase já, i když Ondra si nevedl vůbec špatně a určitě dostane v budoucnu více prostoru! Téma dnešní schůzky byly rostliny a stromy. Sešli jsme se v následujících počtech - mravenci: Julinka, Stázinka a Máťa, lišáci: Kubík, Vašík, Franta, Tomášek, Míša, Hyňďa a Pepík, veverky: Baruška, Ellinka, Emička a Maruška. Nejprve jsme šli ven, jelikož už je hezky a není potřeba trávit celý čas zavření na úřadě. Venku jsme se zastavovali na různých místech a ukazovali si různé rostlinky a kytičky, co již vyrostly. Musím říct, že děti jsou po zimě plné energie a tak lítají a běhají a jsou vůbec celkově rozjívené, takže jsem brzy zjistila, že do programu musíme zapojit více běhu. Během cesty jsme si několikrát zkusili signál schovat se - v morseovce ... a také jsme nasbíranými šiškami trefovali Ondru, myslím, že až povede schůzku on, mám se na co těšit. Dalším úkolem na běhání bylo doběhnout k dopravní značce a zjistit co na ni je. Kdo odpověděl správně dostal dobrotu. A protože děti byly opravdu hooodně plné energie, vyrazili jsme potom na hřiště, na chviličku se vyřádit. Závěr schůzky jsme ztrávili na úřadě, kde jsme seli různá semínka do připravených květináčů. Každý měl dva nebo tři a vybrat si mohli z následujích semínek: papriky, meloun, dýně, okurku, slunečnice a nějaké blíže neurčené květiny od nás ze zahrady. Všichni, i ti nejmenší mravenci se s úkolem popasovali velice dobře a já jsme jenom zvědavá, jak jim budou rostliny růst.

 

Naše 27. schůzka - balení věcí

Poslední únorová schůzka byla v něčem hodně výjimečná. Jelikož já jsem nebyla po zdravotní stránce na tom dobře a nemohla bych celou schůzku vést, vzal ji za mě Ondra, který se se vším poprar přímo báječně. Sešli jsme se v následujících počtech mravenci: Máťa a Julinka, Lišáci: Vašík, Rostík, Míša, Filda, Tobík a Hyňďa, veverky: Baruška, Maruška a Ellinka a za Jestřábi dorazila i Natálka. Jelikož i tentokrát bylo venku příjemně teplo vyrazili jsme ven. Ondra již po cestě děti úkoloval různými sportovními úkoly, aby mohl podle bodů vybrat dva kapitány pro bojovou hru. Tu jsme odehráli za kontejnerem u odbočky na kameňák. Cesta byla hranice a na každé straně cesty si jeden z týmů připravil pevnost pro vlajku a ty vlajky měl každý tým dvě. Úkolem bylo, uhlídat své pevnosti s vlajkou a druhému týmu vzít nepozorovaně jeho vlajky. Bylo to super a i přes náročný terén proběhla bojovka bez zranění. Poté ještě Ondra dětem vysvětlil, jak se pohybovat v náročném terénu a pak již následoval přesun na úřad. Venku pomalu zapadlo sluníčko a tak jsme se potřebovali i trošku ohřát. Na úřadě Ondra pokračoval a vysvětlil dětem co je důležité sbalit si na schůzku, na jednodenní výpravu i na výpravu přes noc. Děti za úkol dostali nalepit si do chytrého notýsku lísteček, kde měli vše rozepsané. Myslím, že se schůzka Ondrovi moc povedla a může ji zase někdy za mě vzít!

 


Naše 26. schůzka - opakování

Sice je ještě únor, ale počasí je vyloženě jarní a tak neváhám a po mnoha schůzkách strávených na úřadě vyrážíme tentokrát ven. Scházíme se v těchto počtech: mravenci: Julinka, Máťa a Stázinka, lišáci: Vašík, Rostík, Hyňďa, Míša a František, veverky: Baruška a Ellinka. Není nás mnoho, jelikož bacily pořád řádí a to nejen v řadách dětí, ale i maminek. Na úřadě si necháváme batůžky a bereme mapu a busolu pro strýčka příhodu. Před úřadem rozdávám čísla a vysvětluji dětem postup, když já řeknu 0, tak oni budou pokračovat. Pro mě to bude jednodušší než počítat děti běhající všude okolo. Než vyrážíme, procvičujeme s dětmi morseovku, pomocné slovo k jednotlivým písmenům a zjišťuji, že jim to jde moc dobře. Poté už pokračujeme směrem k novému lanovému hřišti. Po cestě děti divočí a lítají ze stráně na stráń a máme co dělat, abychom jim stačili. Po cestě ještě pomocí busoly zjišťujeme, kde je sever. Všem se to daří a já jsem ráda, že to od minule nezapomněli. Na hřišti mají děti chvilku rozchod a já s maminkou Dančou, Jančou a Lenčou chystám hru. Na stromy umisťujeme zalaminované cedulky se zvířaty, mapovými značkami, pochodovými značkami, morseovkou i stopami. Děti rozdělujeme do dvou týmu - tým č. 1 Hyneček, Baruška a Ellinka, tým č. 2 Míša, František, Vašík a Rostík. Vždy jedna dvojice dostane zadání např. mapová značka pramen a vybíhá do lesa a hledá mezi lístečkami na stromech příslušnou kartičku, kdo z dvojice kartičku najde první, veme ji a donese dospělákovi. Děti vše chápou velice dobře a já nestačím ani hlásit kartičky, jenž mají donést. A až na pár malých chybiček, vše nosí správně. O maličký kousek vyhrává družstvo č. 1, dostává bonbony a kamarádsky se rozděluje i s druhým týmem. Poté ještě chvilka hraní než sundáme připínáčky a už alou zase zpátky. Na úřadě bereme batůžky a vyrážíme domů.

Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah